Tjaša Črnigoj, Nika Rozman, Tijana Todorović, Barbara Kapelj, Tea Vidmar
Spolna vzgoja II: Diagnoza + Consentire
Maska Ljubljana, Slovensko mladinsko gledališče in Mesto žensk
Na sporedu Tedna slovenske drame
03.04.2023 | ob 18:00 | Depandansa |
Razprodano! |
Zasedba
Režiserka: Tjaša Črnigoj
Avtorica glasbe: Tea Vidmar
Kostumografka: Tijana Todorović
Scenografka: Barbara Kapelj
Strokovna sodelavka: Gabrijela Simetinger
Anonimne intervjuvanke
Montažerka zvočnih posnetkov: Klara Otorepec
Urednica spletnega portala: Tery Žeželj
Snemalka in montažerka videa: Hana Vodeb
Oblikovalki svetlobe: Barbara Kapelj in Tjaša Črnigoj
Oblikovalec zvoka: Marijan Sajovic
Producentka: Tina Dobnik
Igrajo
Nika Rozman
Tea Vidmar
Tijana Todorović
Barbara Kapelj
O uprizoritvi
Kaj ženske potrebujejo, da jim je v spolnosti prijetno in lepo, in kaj si želijo? In kako neoliberalne kapitalistične strukture v svojem patriarhalnem jedru temu nasprotujejo? To sta vprašanji, ki povezujeta prvi dve v nizu predavanj-performansov, Diagnozo + Consentire. Lotevata se tematik bolečih spolnih odnosov in vaginizma* ter soglasja.
V Diagnozi se ustvarjalke lotevajo vaginizma in bolečih spolnih odnosov, ki jih po nekaterih raziskavah izkuša tudi do 40 odstotkov žensk. Desetletja po seksualni revoluciji (hetero)spolni odnos za večino pomeni vaginalno penetracijo. Ob tem pa številne ženske trpijo bolečine in pri nekaterih je penetracija popolnoma onemogočena. Vaginizem in boleči spolni odnosi so povezani z zakrčenostjo mišic medeničnega dna. Kako družbene silnice napenjajo mišice medeničnega dna pri ženskah in ali je tu sploh kaj prostora za užitek?
V Consentire se ustvarjalke podajajo na območje seksualnega soglasja, o katerem najpogosteje govorimo predvsem v povezavi z njegovo odsotnostjo in posilstvom. V zvezi s tem primanjkuje spolne vzgoje, ki bi šla onkraj tega ter konkretno in telesno razmišljala, kakšne so seksualne prakse, ki se gibljejo v območju soglasja. Pogosto so namreč polne nesporazumov, dvomov in preizpraševanja o (lastnih) mejah ter odražajo razmerja moči v družbi in (ne)avtonomnost žensk pri uveljavljanju spolnih pravic v seksu, ki je soglasen.
Predavanji-performansa temeljita na pogovorih s strokovnjakinjami_ki oz. raziskovalkami_ci na posameznih področjih in z ženskami med dvajsetim in štiridesetim letom, ki so z ustvarjalkami delile osebne izkušnje, zgodbe in težave.
*Vaginizem velja za najhujšo spolno motnjo pri ženskah. Gre za krč mišic medeničnega dna, zaradi katerega je popolnoma onemogočena vaginalna penetracija, četudi si je ženska želi.
Predavanji-performansa skupaj trajata 1 uro in 30 minut in nimata odmora.
*Vsebina je povzeta po spletni strani uprizoritve.